Priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa uztura vajadzības

Pēdējā trimestrī auglis aug ļoti strauji. No 23. līdz 36. gestācijas nedēļai intrauterīna svara pieaugums ir 10 – 18 g/kg/dienā. No 30. – 36. gestācijas nedēļai augļa ķermeņa svars pieaug dubultā. Tajā pašā laikā attīstās un dažādojas audi, tāpat turpina attīstīties un nobriest bioloģiskās orgānu sistēmas. Augstās uztura vajadzības, kas nepieciešamas augšanas nodrošināšanai, kopā ar nenobriedušām zarnām un citiem orgāniem, tiek raksturotas kā „uzturam kritiskas” (Corpeleijn et al., 2011.g.).

Priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem endogēno barības vielu rezerves (glikogēns un tauki) ir mazas, fizioloģiskās sistēmas nav nobriedušas, vielmaiņas ātrums ir lielāks, veselības stāvoklis nav stabils un ir paātrināts augšanas temps. Ir pierādīts, ka jebkuram zīdainim, kura piedzimšanas svars ir <2,000 g un <34. gestācijas nedēļa, lielākas uzturvielu devas sniedz ieguvumu (Agostoni et al., 2010.g., Tsang, 2005.g.). Līdz ar to zīdaiņi, kuru svars ir 1000 g, ar endogēnajām barības vielu rezervēm teorētiski var iztikt tikai četras dienas bez barošanas (Henderson et al., 2007.g.).

Priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa uztura pamatā ir enerģijas un uzturvielu nodrošināšana, kas nepieciešama, lai bērns varētu panākt līdzīgu augšanas un attīstības ātrumu, kāds tas ir laikā dzimušam auglim, neskatoties uz priekšlaicīgi dzimušā zīdaiņa nenobriedušajām fizioloģiskajām funkcijām. Intrauterīno augšanu bieži izmanto uzturvielu prasību novērtēšanai priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem (Agostoni et al., 2010.g., Klein, 2002a, Tsang, 2005.g.). Intrauterīnās augšanas ātrums ir apmēram trīs reizes lielāks nekā laikā dzimušiem zīdaiņiem (Clark et al., 2003, Klein, 2002a).

Atbilstoša uztura individuālās vajadzības ietekmē priekšlaicīgas piedzimšanas pakāpe un piedzimšanas svars, tādēļ priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa ēdināšanai nav piemērojama „vienas mērauklas” pieeja

Uztura nozīme

Priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa uzturs nodrošina optimālu augšanu un attīstību, un specifiskas barības vielas īpaši ietekmē fizioloģisko procesu un orgānu attīstību.

  • Augšanas un vielmaiņas nodrošināšanai nepieciešams uzturs ar lielu enerģētisko vērtību, optimālu olbaltumvielu devas un olbaltumvielas enerģijas attiecību (OEA) (Ehrenkranz et al., 2006.g., Stephens et al., 2009.g.), kā arī augstas kvalitātes lipīdiem.
  • Smadzeņu attīstībai nepieciešams uzturs ar dzelzs un garo ķēžu polinepiesātinātajām taukskābēm (GĶPNTS), jo īpaši dokosaheksaēnskābi (DHS) un arahidonskābi (ARS) (Koletzko et al., 2014).
  • Zarnu darbības un imūnsistēmas nodrošināšanai nepieciešams uzturs ar prebiotiskajiem oligosaharīdiem, piem., garo ķēžu fruktooligosaharīdiem (GĶFOS) un/vai īso ķēžu galaktooligosaharīdiem (ĪĶGOS) (Boehm et al., 2002.g., Knol et al., 2005.g.).

Šie ieguvumi ir savstarpēji saistīti. Augsto uzturvielu (īpaši olbaltumvielu) uzņemšanas prasību nodrošināšana bērna augšanai un veselīgas zarnu mikrofloras kolonizācijas veicināšanai ir būtisks zarnu un imūnsistēmas uzlabošanas faktors. Ja zarnu trakta mikroflora nav pietiekama un imūnsistēma nav nobriedusi, rodas infekciju un NEK attīstības risks, kas var apdraudēt augšanu. Turklāt augšanas traucējumi var negatīvi ietekmēt smadzeņu attīstību.

1. attēls. Uzturvielu uzņemšanas izšķirošā nozīme priekšlaicīgi dzimušam zīdainim īstermiņā un ilgtermiņā.

Atbilstoša augšana priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem ir ļoti liela problēma. Tā rodas nenobrieduša zarnu trakta un metaboliskās fizioloģijas rezultātā, kas savukārt traucē uzņemt barības vielas pietiekamā daudzumā, kā arī tās sagremot un izmantot. Turklāt, ja zarnu trakta mikrobiota nav pietiekama un imūnsistēma nav nobriedusi, var rasties infekciju un nekrotizējošā enterokolīta attīstības risks, kas apdraud augšanu. Visi faktori / procesi, kas rada augšanas traucējumus, arī negatīvi ietekmē / apdraud galvas smadzeņu attīstību.

Ēdināšanas noteikšana

Lielākajai daļai zīdaiņu, kas dzimuši <32. nedēļā, nepieciešama parenterālā barošana. Parenterālā barošana nodrošina enerģijas avotus, uzturvielas, šķidrumus un elektrolītus, kas nepieciešami priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa izdzīvošanai (Ziegler et al., 2002.g.). Enterālo barošanu veic ar barošanas zondes palīdzību, kas tiek ievadīta kuņģī caur degunu vai mutes dobumu (caur nazogastrālo zondi).

Tā kā enterālā barošana palielinātā apjomā ir panesama, vienlaikus tiek samazināta parenterālā barošana; mērķis ir maksimāli saīsināt parenterālās barošanas periodu ar to saistīto risku dēļ. Šīs pārejas laiks priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem var atšķirties, jo ir atkarīgs no zīdaiņa blakusslimībām. Ir bijušas bažas par pārāk strauju barošanas virzību saistībā ar palielinātu NEK risku. Šobrīd tiek veikts randomizēts pētījums, kurā salīdzina divu palielināta piena barošanas ātrumu rādītāju iedarbību ļoti priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem, <32. nedēļas vai VLBW zīdaiņiem (Abbott et al., 2017.g.). Iegūtie dati tiks savākti hospitalizācijas laikā un 24 mēnešu koriģētā vecumā. Šis jaunais pētījums sniegs pārliecinošus pierādījumus par to, kā sekmēt enterālo barošanu šiem neaizsargātajiem zīdaiņiem.

Mātes piena nozīme priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa uzturā

Mātes piens (MP) ir atzīts par labāko barošanas veidu priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem (Gartner et al., 2005.g.). Amerikas Pediatru akadēmija (APA) stingri iesaka mazuļa uzturā izmantot mātes pienu, jo tas sniedz unikālus ieguvumus zīdaiņa aizsardzībai, turklāt tam ir pozitīva ietekme uz zarnu mikrobiota kolonizēšanos, zarnu sagatavošanu enterālās barības uzņemšanai, kā arī zarnu nobriešanu (Gartner et al., 2005.g.). Šo nostāju apstiprinājuši jaunākie ieteikumi, kuros īpaši uzsvērtas agrīnās barošanas trofiskās īpašības pēc piedzimšanas (Koletzko et al., 2014.g.). Mātes piens īstermiņā varētu nodrošināt aizsardzību pret infekciju, sepses un NEK attīstību (Gartner et al., 2005.g.). Tāpat mātes piens ilgtermiņā varētu uzlabot neirokognitīvo attīstību (Gartner et al., 2005.g.). Nesen veiktajos pētījumos tika pierādīts, ka mātes jaunpiens (t.i., pirmais piens) un mātes piens vēlākā periodā, kas tradicionāli tika uzskatīts par sterilu, faktiski nepārtraukti nodrošina ar simbiontu baktēriju — nekaitīgu baktēriju, kura parasti atrodas noteiktā ķermeņa daļā (Agostoni et al., 2010.g.).

Vēl bez pozitīvās ietekmes uz infekciju samazināšanu, mātes pienam piemīt spēja pasargāt zīdaiņus pret atopisko slimību attīstību, it īpaši, ja tādas ir ģimenes anamnēzē (van Odijk et al., 2003.g.) un citām ar imūnsistēmu pastarpinātām slimībām (Brandtzaeg, 2003.g., Hanson et al., 2003.g.).

Lai gan šī aizsargājošā iedarbība ir saistīta ar sekrēcijas imūnglobulīna un ar to saistīto komponentu klātbūtni mātes pienā, ir labi zināms, ka šī labvēlīgā ietekme, ko nodrošina mātes piens, ir saistīta arī ar oligosaharīdu klātbūtni pienā (Collins et al., 1999.g., McVeagh et al., 1997.g.).

Mātes piena bagātināšana
Priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa augstās uzturvielu uzņemšanas prasības var apmierināt ar mātes pienu, kas rūpīgi bagātināts un papildināts ar dažādām uzturvielām. Dažādiem zīdaiņiem šīs prasības var atšķirties, tādēļ tās ir pastāvīgi jāuzrauga un jāpielāgo atbilstoši klīniskajām indikācijām (Agostoni et al., 2010.g.). Literatūrā aprakstītas ar uzturvielām nepapildināta MP negatīvās sekas (Arslanoglu et al., 2010.g.). Piemēram, ir ziņots, ka priekšlaicīgi dzimušie VLBW zīdaiņi, kurus baro tikai ar mātes pienu, kas nav papildināts ar uzturvielām, aug lēnāk, saglabā mazāk slāpekli, un tiem biežāk novēro kaulu un minerālvielu metabolisma traucējumus nekā zīdaiņiem, kuri saņem uzturā speciāli izstrādātu piena maisījumu priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem (Arslanoglu et al., 2010). Šo iemeslu dēļ mātes pienu ieteicams papildināt ar mātes piena bagātinātājiem (MPB).

Ir pierādīts, ka daudzkomponentu bagātinātāju, t.i., vitamīnu un minerālvielu pievienošana barošanai ar krūts pienu ir saistīta ar labu augšanu, t.i., īslaicīgi uzlabotu ķermeņa masas palielināšanos un galvas augšanu (Kuschel et al., 2004.g.). Papildināšanu ar daudzkomponentu bagātinātājiem vajadzētu sākt vēl pirms pilnās enterālās barošanas (Koletzko et al., 2014.g.). MP sastāvu ietekmē mātes uzturs un vēl vairāk – laktācijas posms. Piemēram, pirmajā nedēļā pēc dzemdībām mātes pienā ir vairāk olbaltumvielu nekā vēlākos periodos.

Mātes piena alternatīvas
Dažas mātes saskaras ar grūtībām saistībā ar piena atslaukšanu un dzīvo intensīvā stresā, kas var ietekmēt piena daudzumu. Mātes piena alternatīva var būt donora piens, un šim nolūkam daudzās lielās slimnīcās Eiropā ir pieejamas piena bankas. Piena pasterizācijas un uzglabāšanas apstākļi ietekmē piena sastāvu (King and Tavener, 2015.g.).

Ja nav mātes piena, uztura vajadzībām pielāgots piena maisījums var būt pieņemama alternatīva, kas atbilst priekšlaicīgi dzimušu zīdaiņu uztura prasībām (Agostoni et al., 2010.g., Tudehope, 2013.g.). 2. attēlā svarīguma secībā norādīti enterālās barošanas uzturvielu avoti.

2. attēls. Barošanas iespējas priekšlaicīgi dzimušam zīdainim svarīguma secībā.

Ekspertu ieteikumi

Pateicoties plašākai izpratnei par neaizsargāto zīdaiņu fizioloģisko stāvokli un uztura prasībām, pēdējo trīs gadu desmitu laikā uztura ieteikumi priekšlaicīgi dzimušu zīdaiņu barošanai hospitalizācijas laikā ir attīstījušies, 3. attēls. 2014. gadā Koletzko B., Poindexter B., Uauy R. (eds.) apkopoja jaunākos starptautisko ekspertu atzinumus, kuros sniegti detalizēti norādījumi par uztura prasībām priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem ar atšķirīgu svaru (Koletzko et al., 2014.g.). Līdz šim 2010. gada Eiropas Pediatru gastroenterologu, hepatologu un dietologu asociācijas (ESPGHAN) ieteikumi bija visjaunākie un galīgie norādījumi (Agnostoni et al., 2010.g.).

3. attēls. Uztura prasību vadlīniju laika skala priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem.

Olbaltumvielu uzņemšanas prasības

Olbaltumvielu uzņemšana ir īpaši svarīga priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa augšanai un veselībai. Mērķis ir nodrošināt pareiza olbaltumvielu daudzuma un kvalitātes uzņemšanu, kas nodrošina atbilstošu augšanu un slāpekļa saglabāšanos (Koletzko et al., 2014.g.). Tomēr ir svarīgi izvairīties no olbaltumvielu noārdīšanās rezultātā radītās potenciāli kaitīgo gala produktu uzkrāšanās. Olbaltumvielu izlietošanu ietekmē olbaltumvielu uzņemšana un neolbaltumvielu slāpekļa uzņemšana, kā arī uzņemto olbaltumvielu bioloģiskā vērtība, uzturvielu rādītājs, iekavētā augšanas tempa atgūšana, hormonālais līmenis, klīniskais stāvoklis un OEA.

Augšanas traucējumi, kas saistīti ar nepietiekamu olbaltumvielu uzņemšanu, var izraisīt neirokognitīvās attīstības traucējumus, kas priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem var parādīties dzīvē vēlāk. Plašā pētījumā par bērniem, kas dzimuši no 22. līdz 25. nedēļai, un kuri pašlaik ir skolas vecumā, atklāja, ka 46 % bija smaga vai vidēji smaga invaliditāte, piemēram, cerebrālā paralīze, redzes vai dzirdes zudums un mācīšanās grūtības (Lucas et al., 1998.g.). Tieši tāpēc augšanas un neirokognitīvās attīstības sekmēšanai ir būtiska atbilstošu uzturvielu nodrošināšana un olbaltumvielu uzņemšana (Ziegler et al., 2009.g.).

2010. gadā ESPGHAN pārskatīja savus 1987. gada ieteikumus par priekšlaicīgi dzimušu zīdaiņu uzturu un barošanu (Agostoni et al., 2010.g.). Šajos ieteikumos olbaltumvielu uzņemšanu pirmo reizi noteica pēc ķermeņa svara. Šie ieteikumi ir norādīti 1. tabulā.

Ķermeņa svars

Ikdienā uzņemamais olbaltumvielu daudzums

< 1000 g (ELBW)

4,0 – 4,5 g/kg
3,6 – 4,1 g/100 kcal

1000 – 1800 g (VLBW)

3,5 – 4,0 g/kg
3,2 – 3,6 g/100 kcal

1. tabula. ELBW un VLBW zīdainim nepieciešamais olbaltumvielu daudzums.

ESPGHAN ieteikto olbaltumvielu daudzuma pamatā tika izmantoti faktoriālie un empīriskie dati. Faktoriālā pētījumā nepieciešamā olbaltumvielu daudzuma pamatā bija gan olbaltumvielu uzņemšana (augšanai), gan arī olbaltumvielu zudumi (urīnvielas slāpekļa zudums un ādas atslāņošanās). Pamatojoties uz šiem datiem, noteiktais olbaltumvielu līmenis bija vismaz 3,0 g/kg dienā (Agostoni et al., 2010.g.).

Šajos skaitļos tika ņemts vērā arī tas, ka olbaltumvielu nodrošināšanai ir jākompensē olbaltumvielu deficīts, kas novērojams gandrīz visiem priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem, un var mainīties atkarībā no zīdaiņa svara.

Galvenie apsvērumi

  • Uzturvielu nodrošināšanai un uztura vajadzību apmierināšanai priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa vecumā jāizmanto individualizēta pieeja.
  • Priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa uztura nodrošināšanas mērķis ir iekavētā augšanas tempa un attīstības atgūšana, kādai tai ir jābūt auglim, atrodoties dzemdē trešajā trimestrī, un risku, kas saistīti ar veselības apdraudējumiem, mazināšana.
  • Uzturam ir galvenā loma augšanas traucējumu novēršanā kā arī metabolisma sistēmas, galvas smadzeņu, kuņģa-zarnu trakta darbības un imūnsistēmas attīstības veicināšanā.
  • Priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa barošanā ieteicamākā izvēle ir mātes piens.
  • Ekspertu ieteikumi paredzēti priekšlaicīgi dzimušu zīdaiņu barošanas un produktu sastāva atbalstam.
  • Olbaltumvielu uzņemšanai pietiekamā daudzumā ir izšķiroša nozīme priekšlaicīgi dzimuša zīdaiņa augšanā un attīstībā.

Atsauces

ABBOTT, J., et al. 2017. The speed of increasing milk feeds: a randomised controlled trial. BMC Pediatrics, 17, 39.
ABITBOL, C. L., et al. 2012. The long-term renal and cardiovascular consequences of prematurity. Nature Rev. Nephro, 8, 265-74.
ADAIR, L. S. 2008. Child and adolescent obesity: epidemiology and developmental perspectives. Phys Beh, 94, 8-16.
AGGETT, P. J., et al. 2006. Feeding preterm infants after hospital discharge: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 42, 596-603.
AGOSTONI, C., et al. 2010. Enteral nutrient supply for preterm infants: commentary from the European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 50, 85-91.
ARSLANOGLU, S., et al. 2008. Early dietary intervention with a mixture of prebiotic oligosaccharides reduces the incidence of allergic manifestations and infections during the first two years of life. J Nutr, 138, 1091-5.
ARSLANOGLU, S., et al. 2010. Optimization of human milk fortification for preterm infants: new concepts and recommendations. J Peri Med, 38, 233-8.
BAR-YOSEPH, F., et al. 2013. Review of sn-2 palmitate oil implications for infant health. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids, 89, 139-43.
BITMAN, J., et al. 1983. Comparison of the lipid composition of breast milk from mothers of term and preterm infants. Am J Clin Nutr, 38, 300-12.
BOEHM, G., et al. 1996. Docosahexaenoic and arachidonic acid content of serum and red blood cell membrane phospholipids of preterm infants fed breast milk, standard formula or formula supplemented with n-3 and n-6 long- chain polyunsaturated fatty acids. Eur J Pediat, 155, 410-6.
BOEHM, G., et al. 2002. Supplementation of a bovine milk formula with an oligosaccharide mixture increases counts of faecal bifidobacteria in preterm infants. Arch Dis Child Fetal Neonatal, 86, F178-81.
BOEHM, G., et al. 2008. Structural and functional aspects of prebiotics used in infant nutrition. J Nutr, 138, 1818s-1828s.
BRAND-MILLER, J. C., et al. 1998. Digestion of human milk oligosaccharides by healthy infants evaluated by the lactulose hydrogen breath test. J Pediatr, 133, 95-8.
BRANDTZAEG, P. 2003. Mucosal immunity: integration between mother and the breast-fed infant. Vaccine, 21, 3382-8.
BRUZZESE, E., et al. 2009. A formula containing galacto- and fructo-oligosaccharides prevents intestinal and extra-intestinal infections: an observational study. Clin Nutr, 28, 156-61.
BUTEL, M. J., et al. 2007. Conditions of bifidobacterial colonization in preterm infants: a prospective analysis. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 44, 577-82.
CARLSON, S. 2005. Feeding after discharge: Growth, development, and long-term effects. In: TSANG, R., UAUY, R., KOLETZKO, B. & ZLOTKIN, S. (eds.) Nutrition of the Preterm Infant. Scientific Basis and Practical Application. Cincinnati: Digital Educational Publishing Inc.
CARLSON, S. E., et al. 1996. Visual acuity and fatty acid status of term infants fed human milk and formulas with and without docosahexaenoate and arachidonate from egg yolk lecithin. Pediatr Res, 39, 882-8.
CARNIELLI, V. P., et al. 1995a. Effect of dietary triacylglycerol fatty acid positional distribution on plasma lipid classes and their fatty acid composition in preterm infants. Am J Clin. Nutr, 62, 776-81.
CARNIELLI, V. P., et al. 1995b. Feeding premature newborn infants palmitic acid in amounts and stereoisomeric position similar to that of human milk: effects on fat and mineral balance. Am J Clin Nutr, 61, 1037-42.
CARNIELLI, V. P., et al. 1996. Medium-chain triacylglycerols in formulas for preterm infants: effect on plasma lipids, circulating concentrations of medium- chain fatty acids, and essential fatty acids. Am J Clin Nutr, 64, 152-8.
CARNIELLI, V. P., et al. 1998. Intestinal absorption of long-chain polyunsaturated fatty acids in preterm infants fed breast milk or formula. Am J Clin Nutr, 67, 97-103.
CARSTENS, L. E., et al. 2016. Neonatal antibiotics in preterm infants and allergic disorders later in life. Pediat Allergy Immunol, 27, 759-64.
CEBRA, J. J. 1999. Influences of microbiota on intestinal immune system development. Am J Clin Nutr, 69, 1046s-1051s.
CHIROUZE, V., et al. 1994. Red blood cell fatty acid composition in low-birth-weight infants fed either human milk or formula during the first months of life. Acta Paediatr Suppl, 405, 70-7.
CLANDININ, M. T., et al. 2005. Growth and development of preterm infants fed infant formulas containing docosahexaenoic acid and arachidonic acid. J Pediatr, 146, 461-8.
CLARK, R. H., et al. 2014. Assessment of neonatal growth in prematurely born infants. Clinics Perinat, 41, 295-307.
CLARK, R. H., et al. 2003. Extrauterine growth restriction remains a serious problem in prematurely born neonates. Pediatrics, 111, 986-90.
COLLINS, M. D., et al. 1999. Probiotics, prebiotics, and synbiotics: approaches for modulating the microbial ecology of the gut. Am J Clin Nutr, 69, 1052s-57s.
COOKE, R. J., et al. 2001. Feeding preterm infants after hospital discharge: growth and development at 18 months of age. PEDIATRIC RESEARCH, 49, 719- 722.
COOKE, R. J., et al. 1998. Feeding preterm infants after hospital discharge: Effect of dietary manipulation on nutrient intake and growth. Pediatric Research, 43, 355-360.
COOKE, R. J., et al. 1999.g. Feeding preterm infants after hospital discharge: Effect of diet on body composition. Pediat Res, 46, 461-64.
CORPELEIJN, W. E., et al. 2011.g. Feeding very-low-birth-weight infants: our aspirations versus the reality in practice. Ann Nutr Metab, 58 Suppl 1, 20-9.
CORVAGLIA, L., et al. 2010.g. Standard fortification of preterm human milk fails to meet recommended protein intake: bedside evaluation by near-infrared- reflectance-analysis. Early Human Dev, 86, 237-40.
COSTALOS, C., et al. 2008.g. The effect of a prebiotic supplemented formula on growth and stool microbiology of term infants. Early Hum Dev, 84, 45-9.
DAMLI, A., et al. Effects of long-chain polyunsaturated fatty acids (LCPUFA) on early visual acuity and mental development of preterm infants. Conference on PUFA in infant nutrition: consensus and controversies, 1996 Barcelona.
DASOPOULOU, M., et al. 2013.g. Motilin and gastrin secretion and lipid profile in preterm neonates following prebiotics supplementation: a double-blind randomized controlled study. J Parent Enteral Nutr, DOI 10.1177/0148607113510182.
DE JONG, F., et al. 2012. Systematic review and meta-analysis of preterm birth and later systolic blood pressure. Hypertens, 59, 226-34.
DEGORRE, C., et al. 2015. A mean body temperature of 37 degrees c for incubated preterm infants is associated with lower energy costs in the first 11 days of life. Acta Paediatr, 104, 581-8.
DELPLANQUE, B., et al. 2013. A dairy fat matrix providing alpha-linolenic acid (ALA) is better than a vegetable fat mixture to increase brain DHA accretion in young rats. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids, 88, 115-20.
DINEL, A. L., et al. 2016.g. Dairy fat blend improves brain DHA and neuroplasticity and regulates corticosterone in mice. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids, 109, 29-38.
EHRENKRANZ, R. A., et al. 2006.g. Growth in the neonatal intensive care unit influences neurodevelopmental and growth outcomes of extremely low birth weight infants. Pediatrics, 117, 1253-61.
FALDELLA, G., et al. 1996.g. Visual evoked potentials and dietary long chain polyunsaturated fatty acids in preterm infants. Arch Dis Child Fetal Neonatal, 75, F108-12.
FENTON, T. R., et al. 2013a. A systematic review and meta-analysis to revise the Fenton growth chart for preterm infants. BMC Pediat, 13, 59.
FENTON, T. R., et al. 2013b. Validating the weight gain of preterm infants between the reference growth curve of the fetus and the term infant. BMC Pediat, 13, 92.
FEWTRELL, M., et al. 2016.g. Growth trajectory and assessment, influencing factors and impact of early nutrition, Milton, Queensland, Australia, Wiley.
GARTNER, L. M., et al. 2005.g. Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics, 115, 496-506.
GEWOLB, I. H., et al. 1999.g. Stool microflora in extremely low birthweight infants. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed, 80, F167-73.
GLUCKMAN, P. D., et al. 2005.g. The developmental origins of adult disease. Maternal & Child Nutr, 1, 130-41.
GODFREY, K. M., et al. 2007.g. Epigenetic mechanisms and the mismatch concept of the developmental origins of health and disease. Pediatr Res, 61, 5r-10r.
GROER, M. W., et al. 2014.g. Development of the preterm infant gut microbiome: a research priority. Microbiome, 2, 38.
HADLEY, K. B., et al. 2016.g. The essentiality of arachidonic acid in infant development. Nutrients, 8, 216.
HAIDEN, N., et al. 2012.g. Effect of fortifiers and additional protein on the osmolarity of human milk-is it safe for the premature infant? Arch Dis Childhood, 97, A398.
HANSON, L. A., et al. 2003.g. The transfer of immunity from mother to child. Ann New York Acad Sciences, 987, 199-206.
HANSON, M. A., et al. 2015.g. Developmental origins of health and disease-global public health implications. Clin Obst & Gynae, 29, 24-31.
HARMSEN, H. J., et al. 2000.g. Analysis of intestinal flora development in breast-fed and formula-fed infants by using molecular identification and detection methods. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 30, 61-7.
HARZER, G., et al. 1983. Changing patterns of human milk lipids in the course of the lactation and during the day. Am J Clin Nutr, 37, 612-21.
HAY, W. W., JR. 2008. Strategies for feeding the preterm infant. Neonatology, 94, 245-54.
HENDERSON, G., et al. 2007. Formula milk versus maternal breast milk for feeding preterm or low birth weight infants. Cochrane Database of Systematic Reviews, (4) CD002972.
HOVI, P., et al. 2007. Glucose regulation in young adults with very low birth weight. New Eng J Med, 356, 2053-63.
HOVI, P., et al. 2009. Decreased bone mineral density in adults born with very low birth weight: a cohort study. PLoS Medicine, 6, e1000135.
HOVI, P., et al. 2013. Lipoprotein subclass profiles in young adults born preterm at very low birth weight. Lipids in Health Dis, 12, 57.
INDRIO, F., et al. 2009. Prebiotics improve gastric motility and gastric electrical activity in preterm newborns. Journal Pediat Gastro Nutr, 49, 258-61. INNIS, S. M., et al. 1994. Evidence that palmitic acid is absorbed as sn-2 monoacylglycerol from human milk by breast- fed infants. Lipids, 29, 541-5. JACQUOT, A., et al. 2011. Dynamics and clinical evolution of bacterial gut microflora in extremely premature patients. J Pediatr, 158, 390-6.
KAJANTIE, E., et al. 2014. Is very preterm birth a risk factor for adult cardiometabolic disease? Seminars Fetal & Neonatal Med, 19, 112-7.
KAJANTIE, E., et al. 2010. Preterm birth–a risk factor for type 2 diabetes? The Helsinki birth cohort study. Diabet Care, 33, 2623-5.
KASEVA, N., et al. 2013. Diet and nutrient intake in young adults born preterm at very low birth weight. J Pediatr, 163, 43-8.
KASEVA, N., et al. 2012. Lower conditioning leisure-time physical activity in young adults born preterm at very low birth weight. PLoS One, 7, e32430. KEMP, A., et al. 2003. Immune deviation and the hygiene hypothesis: a review of the epidemiological evidence. Pediatric Allergy Immuno, 14, 74-80.
KENNEDY, K., et al. 1999. Double-blind, randomized trial of a synthetic triacylglycerol in formula-fed term infants: effects on stool biochemistry, stool characteristics, and bone mineralization. Am J Clin Nutr, 70, 920-7.
KERKHOF, G. F., et al. 2012. Does preterm birth influence cardiovascular risk in early adulthood? J Pediatr, 161, 390-396. e1.
KIEN, C. L. et al. 1987. Dietary carbohydrate assimilation in the premature infant: Evidence for a nutritionally significant bacterial ecosystem in the colon. Am J Clin Nutr, 46. 456-460
KIEN, C. L. et al. 1992a. In vivo estimation of lactose hydrolysis in premature infants using a dual stable tracer technique. Am J Physiol, 263. E1002-1009. KIEN, C. L. et al. 1992b. Efficient assimilation of lactose carbon in premature infants. J Pediatr Gastr Nutr, 15. 253-259
KIEN, C. L. 2001. Lactose in formulas for preterm infants. J Pediatr, 138, 148-9.
KING, C., et al. 2015. Clinical Paediatric Dietetics. In: SHAW, V. (ed.) Clinical Paediatric Dietetics. 4th ed. Oxford: Wiley Blackwell.
KLEIN, C. J. 2002a. Nutrient requirements for preterm infant formulas. J Nutr, 132, 1395s-577s.
KNOL, J., et al. 2005. Increase of faecal bifidobacteria due to dietary oligosaccharides induces a reduction of clinically relevant pathogen germs in the faeces of formula-fed preterm infants. Acta Paediatr. Suppl, 94, 31-3.
KOLETZKO, B., et al. 1995. Effects of a low birthweight infants formula containing human milk levels of docosahexaenoic and arachidonic acids. J Pediatric Gastro Nutr, 21, 200-8.
KOLETZKO, B., et al. 2014. Nutritional care of preterm infants, Basel, Karger.
KOLETZKO, B., et al. 1989. Effects of dietary long-chain polyunsaturated fatty acids on the essential fatty acid status of premature infants. Eur J Pediatr, 148, 669-75.
KUGELMAN, A., et al. 2013. Late preterm infants: near term but still in a critical developmental time period. Pediatrics, 132, 741-51.
KUSCHEL, C., et al. 2004.g. Multicomponent fortified human milk for promoting gorwth in preterm infants Cochrane Database of Systematic Reviews, CD000343.
LAPILLONNE, A. 2014. Feeding the preterm infant after discharge. In: KOLETZKO, B., POINTDEXTER, B. & UAUY, R. (eds.) Nutritional care of preterm infants: scientific basis and practical guidelines. Basel.
LAPILLONNE, A., et al. 2013. Feeding preterm infants today for later metabolic and cardiovascular outcomes. J Pediatr, 162, S7-16.
LIU, L., et al. 2014. Higher efficacy of dietary DHA provided as a phospholipid than as a triglyceride for brain DHA accretion in neonatal piglets. Journal of lipid research, 55, 531-9.
LUCAS, A., et al. 1998. Randomised trial of early diet in preterm babies and later intelligence quotient. Br Med J, 317, 1481-7.
MAGNE, F., et al. 2006. Low species diversity and high interindividual variability in faeces of preterm infants as revealed by sequences of 16S rRNA genes and PCR-temporal temperature gradient gel electrophoresis profiles. FEMS Microbiol Ecology, 57, 128-38.
MAKRIDES, M., et al. 2000. A randomized trial of different ratios of linoleic to alpha-linolenic acid in the diet of term infants: effects on visual function and growth. Am J Clin Nutr, 71, 120-9.
MARCH OF DIMES, et al. 2012. Born too soon: the global action report on preterm birth. In: HOWSON, C., KINNEY, M. & LAWN, J. (eds.). Geneva: World Health Organization.
MARTIN, R., et al. 2010. Early life: gut microbiota and immune development in infancy. Beneficial Microbes, 1, 367-82.
MATINOLLI, H. M., et al. 2015. Early protein Intake is associated with body composition and resting energy expenditure in young adults born with very low birth weight. J Nutr, 145, 2084-91.
MCVEAGH, P., et al. 1997. Human milk oligosaccharides: only the breast. J Paediatr Child Health, 33, 281-6.
MERCURO, G., et al. 2013. Prematurity and low weight at birth as new conditions predisposing to an increased cardiovascular risk. Eur J Prev Cardio, 20, 357-67.
MIHATSCH, W. A., et al. 2006. Prebiotic oligosaccharides reduce stool viscosity and accelerate gastrointestinal transport in preterm infants. Acta Paediatr, 95, 843-8.
MODI, N., et al. 2010. A randomized, double-blind, controlled trial of the effect of prebiotic oligosaccharides on enteral tolerance in preterm infants (ISRCTN77444690). Pediatr Res, 68, 440-5.
MORO, G., et al. 2006. A mixture of prebiotic oligosaccharides reduces the incidence of atopic dermatitis during the first six months of age. Arch Dis Child, 91, 814-9.
MORO, G., et al. 2002. Dosage-related bifidogenic effects of galacto- and fructooligosaccharides in formula-fed term infants. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 34, 291-5.
MSHVILDADZE, M., et al. 2010a. The infant intestinal microbiome: friend or foe? Early Hum Dev, 86 Suppl 1, 67-71.
MSHVILDADZE, M., et al. 2010b. Intestinal microbial ecology in premature infants assessed with non-culture-based techniques. J Pediatr, 156, 20-5.
NEU, J., et al. 2012. Recent developments in necrotizing enterocolitis. J Parenteral Enteral Nutr, 36, 30s-5s.
NUTRITION, Committee of Nutrition, 2014. Nutritional needs of the preterm infant. In: KLEINMAN, R. & GREER, F. (eds.) Pediatric Nutrition. Elk Grove Village, IL: American Academy of Pediatrics
NUTRITION, Committee of Nutrition. 1976. Commentary on breast feeding and infant formulas including proposed standards for formulas. American Academy Pediatrics. Pediatrics, 57, 278-285.
OOZEER, R., et al. 2013. Intestinal microbiology in early life: specific prebiotics can have similar functionalities as human- milk oligosaccharides. Am J Clin Nutr, 98, 561s-71s.
ORGANIZATION, World Health. The WHO Growth Standards [Online]. Geneva. Available: http://www.who.int/childgrowth/standards/en/ [Accessed 22nd Febuary 2017].
PAINTER, R. C., et al. 2005. Prenatal exposure to the Dutch famine and disease in later life: an overview. Reprod Toxicol, 20, 345-52.
PEARSON, F., et al. 2013. Milk osmolality: does it matter? Arch Dis Child Fetal Neonatal, 98, F166-9.
PYHALA, R., et al. 2011. Neurocognitive abilities in young adults with very low birth weight. Neurology, 77, 2052-60. QUINLAN, P. T., et al. 1995. The relationship between stool hardness and stool composition in breast- and formula-fed infants. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 20, 81-90.
RAMEL, S. E., et al. 2014. Preterm nutrition and the brain. World Rev Nutrit Dietetics, 110, 190-200.
RODRIGUEZ, M., et al. 2003. Plasma fatty acids and [13C]linoleic acid metabolism in preterm infants fed a formula with medium-chain triglycerides. J Lipid Res, 44, 41-8.
ROUGE, C., et al. 2010. Investigation of the intestinal microbiota in preterm infants using different methods. Anaerobe, 16, 362-70.
SAKATA, H., et al. 1985. Development of the intestinal flora in very low birth weight infants compared to normal full-term newborns. Eur J Pediatr, 144, 186- 90.
SANGIOVANNI, J. P., et al. 2000. Meta-analysis of dietary essential fatty acids and long-chain polyunsaturated fatty acids as they relate to visual resolution acuity in healthy preterm infants. Pediatrics, 105, 1292-8.
SANTOS, I. S., et al. 2009. Late preterm birth is a risk factor for growth faltering in early childhood: a cohort study. BMC Pediatrics, 9, 71.
SAUERWALD, T. U., et al. 1997. Intermediates in endogenous synthesis of C22:6 omega 3 and C20:4 omega 6 by term and preterm infants. Pediatr Res, 41, 183-7.
SCHOLTENS, P. A., et al. 2012. The early settlers: intestinal microbiology in early life. Ann Rev Food Science Tech, 3, 425-47.
SCHOLTENS, P. A. M. J., et al. 2014. Stool characteristics of infants receiving short-chain galacto-oligosaccharides and long-chain fructo-oligosaccharides: a review. World J Gastro, 20, 13446-52.
SIMMER, K. 2000. Long-chain polyunsaturated fatty acid supplementation in preterm infants. The Cochrane Database Syst Rev, CD000375.
SKILTON, M. R., et al. 2011. Fetal growth and preterm birth influence cardiovascular risk factors and arterial health in young adults: the Cardiovascular Risk in Young Finns Study. Arterio Thrombosis, Vascular Biol, 31, 2975-81.
SPRECHER, H., et al. 1999. Regulation of the biosynthesis of 22:5n-6 and 22:6n-3: a complex intracellular process. Lipids, 34 Suppl, S153-6.
SRINIVASJOIS, R., et al. 2013. Prebiotic supplementation in preterm neonates: updated systematic review and meta- analysis of randomised controlled trials. Clin Nutr, 32, 958-65.
STEPHENS, B. E., et al. 2009. First-week protein and energy intakes are associated with 18-month developmental outcomes in extremely low birth weight infants. Pediatrics, 123, 1337-43.
STRANG-KARLSSON, S., et al. 2010. Slower reaction times and impaired learning in young adults with birth weight <1500 g. Pediatrics, 125, e74-82.
TELLER, I. C., et al. 2016. Post-discharge formula feeding in preterm infants: A systematic review mapping evidence about the role of macronutrient enrichment. Clin Nutr, 35, 791-801.
THOUSAND, Days. Why 1,000 days. http://thousanddays.org/ (accessed 19/02/2017).
TSANG, R. E. A. 2005. Nutrition of the preterm infant: scientific basis and practical guidelines. Cincinnati, OH. TUDEHOPE, D. I. 2013. Human milk and the nutritional needs of preterm infants. J Pediatr, 162, S17-25.
UAUY, R., et al. 2015. Long-chain polyunsaturated fatty acids supplementation in preterm infants. Current Opinion Ped, 27, 165-71.
VAN ODIJK, J., et al. 2003. Breastfeeding and allergic disease: a multidisciplinary review of the literature (1966-2001) on the mode of early feeding in infancy and its impact on later atopic manifestations. Allergy, 58, 833-43.
WEHKALAMPI, K., et al. 2011. Advanced pubertal growth spurt in subjects born preterm: the Helsinki study of very low birth weight adults. J Clin Endo Metab, 96, 525-33.
WESTERBEEK, E. A. M., et al. 2008. Design of a randomised controlled trial on immune effects of acidic and neutral oligosaccharides in the nutrition of preterm infants: carrot study. BMC Pediatrics, 8, 46.
WROTTESLEY, S. V., et al. 2016. Review of the importance of nutrition during the first 1000 days: maternal nutritional status and its associations with fetal growth and birth, neonatal and infant outcomes among African women. J Dev Origins Health Dis, 7, 144-62.
YOUNG, L., et al. 2012. Multinutrient fortification of human breast milk for preterm infants following hospital discharge. Cochrane Database of Sys Rev, CD004866. DOI:10.1002/14651858.CD004866.pub4.
ZHANG, S., et al. 2011. Periconceptional nutrition and the early programming of a life of obesity or adversity. Progress Biophysics Molecular Biol, 106, 307-14.
ZIEGLER, E. E. 2011. Meeting the nutritional needs of the low-birth-weight infant. Ann Nutr Meta., 58 Suppl 1, 8-18.
ZIEGLER, E. E. 2015. II. Advantages of human milk in feeding premature infants. J Pediatr Gastro Nutr, 61 Suppl 1, S3.
ZIEGLER, E. E., et al. 2009. Early nutrition of very low birth weight infants. J Matern Fetal Neonatal Med, 22, 191-7.
ZIEGLER, E. E., et al. 2002. Aggressive nutrition of the very low birthweight infant. Clinics Perinat, 29, 225-44.

Kas var izraisīt augšanas problēmas agrīnā vecumā?

Kas var izraisīt augšanas problēmas agrīnā vecumā? Optimāla augšana un attīstība bērnībā ir būtisks aspekts veselības un labsajūtas nodrošināšanai ilgtermiņā. Tomēr ir vairāki iemesli, kāpēc dažiem bērniem var rasties optimālas augšanas grūtības. Bērniem, kuriem ir kāda pamatslimība vai veselības problēmas, piemēram, cerebrālā trieka, iedzimta sirds slimība, cistiskā fibroze, aknu slimība vai vēzis[1,2], var parādīties neatbilstošas …

Lasīt vairāk

Priekšlaicīgi dzimušiem bērniem pietrūkst svarīga intrauterīnās augšanas perioda 

Apmēram viens no 10 bērniem piedzimst priekšlaicīgi[1], t. i., 15 miljoni bērnu visā pasaulē katru gadu. Priekšlaicīgi dzimušie mazuļi (dzimuši 37. grūtniecības nedēļā vai agrāk) ir īpaši neaizsargāti, jo vislielākais svara pieaugums notiek laikā no 36. līdz 40. grūtniecības nedēļai.  Priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem pietrūkst šī svarīgā attīstības posma dzemdē. Viņu izaicinājums ir pabeigt šo attīstības posmu …

Lasīt vairāk