Onkoloģiskas saslimšanas gadījumā pareizs uzturs ir nepieciešams, lai nodrošinātu cilvēka organismu ar pareizi sabalansētām uzturvielām, kuras ļauj saglabāt muskuļus un fizisko aktivitāti, kalpo tam, lai cilvēks varētu panest terapiju un darīt lietas, kas ļautu viņam baudīt dzīvi.
Par jebkurām ar ēšanu, dzeršanu vai ķermeņa masas zudumu saistītām problēmām konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu. Negaidiet, līdz problēmas samilzīs. Jo ātrāk informēsiet speciālistu, jo ātrāk viņš spēs Jums palīdzēt personīgi vai arī nosūtīs pie uztura speciālista.
Labās un sliktās dienas
Daudziem onkoloģiskajiem pacientiem ir gan labās, gan arī sliktās dienas. Ja Jūsu dzīvē nav tikai un vienīgi sliktās dienas, mēģiniet par tām pārāk neuztraukties, labāk maksimāli izmantojiet tās dienas, kurās jūtaties labāk.
Pavērojiet, kādēļ labā diena sanāca tik laba. Varbūt labi izgulējāties? Varbūt Jums izdevās uz laiku aizmirst savas rūpes? Iespējams, došanos ierastajās gaitās atviegloja nelielas uzkodas vai kāds uzturvielām bagāts dzēriens? Bet varbūt Jūs izklaidēja ciemos atnācis draugs. Kad nesokas pārāk labi, mēģiniet atcerēties, kas tieši uzlaboja situāciju. Ja jūtat tādu vēlmi, ļaujiet sev atpūsties vai pamieloties ar kādu nelielu uzkodu. Piemēram, turiet par rokai riekstus vai uzturvielām bagātu dzērienu, kas nodrošinās gan uzturu, gan arī šķidrumu. Domājiet pozitīvas domas un centieties nesarežģīt sev dzīvi ar smagām domām, ja nav izdevies apēst visu ieplānoto.
Ja ēšana un dzeršana sagādā grūtības, ir svarīgi, lai katrs kumoss dotu labumu. Šī iemesla dēļ izšķiroša nozīme ir pareizi izvēlētiem, uzturvielām bagātiem pārtikas produktiem (kas dod daudz enerģijas, satur daudz olbaltumvielu un citas uzturvielas).
- Centieties ēst nelielas porcijas un bieži (piemēram, ik pēc 2 stundām) un īpaši piedomājiet par uzturu tad, kad patiešām jūtat izsalkumu. Ir pilnīgi normāli paņemt kādu uzkodu, ja ir tāda vēlme, vai uzturvielām bagātu dzērienu, ja negribas neko lielu. Iespējams, Jūs uztrauc tas, ka uzkoda vai dzēriens var ietekmēt to, cik daudz spēsiet apēst nākamajā ēdienreizē, bet parasti šādam uztraukumam nav pamata, un vispareizāk ir maksimāli izmantot savu vēlmi kaut ko apēst.
- Lielas ēdienu porcijas var atgrūst un likties nepieveicamas. Mazākas, apetīti raisošas porcijas, uzkodas un uzturvielām bagāti dzērieni, kurus var lietot starp ēdienreizēm, parasti nesagādā grūtības un var palīdzēt Jums kopumā apēst vairāk.
- Ēdot daudzveidīgi, cilvēks uzņem visas nepieciešamās uzturvielas, tostarp vitamīnus un minerālvielas. Ja nespējat ēst un dzert Jums nepieciešamajā apjomā, veselības aprūpes speciālists varētu ieteikt Jums kādu vitamīnus un minerālvielas saturošu uztura bagātinātāju. Lietojiet to atbilstoši speciālista norādījumiem. Nepārsniedziet ieteicamās uztura bagātinātāja devas. Ja apsverat kāda jauna uztura bagātinātāja, dabīga vai ārstniecības augu izcelsmes produkta lietošanu, vispirms konsultējieties ar savu ārstu.