Kas ir pārmantoti vielmaiņas traucējumi?

Pārmantoti vielmaiņas traucējumi, kas ir pazīstami arī kā iedzimti vielmaiņas traucējumi vai slimības, ir retu traucējumu grupa, ko izraisa ģenētiski defekti, ietekmējot ķermeņa spēju sašķelt noteiktas pārtikā esošas vielas, piemēram, aminoskābes. Vielmaiņas traucējumus, kas visbiežāk ir pārmantoti no abiem vecākiem, parasti atklāj neilgi pēc dzimšanas, veicot jaundzimušo skrīningu. Šos traucējumus parasti izraisa defekti enzīmos, kas palīdz sašķelt (“metabolizēt”) uzturvielas. Tā rezultātā rodas anomālas vielas, kas, savukārt, var izmainīt šūnu normālu darbību. Bez iejaukšanās pārmantotie vielmaiņas traucējumi var radīt visdažādākos simptomus, tostarp aizkavēt fizisko un garīgo attīstību (1, 2.)

Uztura loma pārmantoto vielmaiņas traucējumu gadījumā

Apmēram piecdesmit zināmo pārmantoto vielmaiņas traucējumu gadījumā visu mūžu ir jāievēro uztura režīms. Piemēram, aminoskābju vielmaiņas traucējumu – fenilketonūrijas (FKU) – gadījumā cilvēka organisms nevar sašķelt aminoskābi fenilalanīnu, kā rezultātā tā uzkrājas smadzenēs. Tas var izraisīt ilgtermiņa veselības problēmas, tostarp neatgriezeniskus smadzeņu bojājumus.

Tā kā aminoskābes, piemēram, fenilalanīns, ir ar pārtiku uzņemto olbaltumvielu pamatelementi, FKU pacientiem ir jāievēro uztura režīms ar zemu olbaltumvielu saturu, kā arī papildus ir jāuzņem aizstājamās un neaizstājamās aminoskābes, kas ir nepieciešamas ķermeņa pareizai funkcionēšanai. Visiem cilvēkiem, kuri vielmaiņas traucējumus kontrolē ar diētu, speciāli pārtikas produkti palīdzēs apmierināt uztura prasības, vienlaikus nodrošinot vielmaiņas traucējumu kontrolei nepieciešamo uzturu.

Mūsu produkti pārmantoto vielmaiņas traucējumu gadījumiem

Uzņēmums Nutricia ir izstrādājis plašu produktu klāstu, lai palīdzētu pēc iespējas vairāk cilvēkiem ar dažāda veida pārmantotajiem vielmaiņas traucējumiem visā pasaulē. Mēs izmantojam savas unikālās zināšanas uztura jomā, lai izstrādātu augstvērtīgus produktus, kas palīdz nedaudz atvieglot pacientu un viņu ģimenes locekļu dzīvi. Tālāk redzamie produkti ir paredzēti uztura kontrolei slimību un veselības problēmu gadījumos, tāpēc tie ir jālieto ārsta uzraudzībā.