Onkoloģiskas slimības ārstēšana, jo īpaši ķīmijterapija un staru terapija, var ietekmēt to, ko slimnieks spēj ēst un/ vai dzert. Kā arī to, cik labi viņa organisms uzsūc un izmanto ar pārtiku saņemtās uzturvielas. Turklāt audzējs var palielināt ķermeņa vielmaiņas ātrumu tā, ka tas var radīt muskuļu (“liesās ķermeņa masas”) funkcionālu izsīkumu daudz ātrāk nekā parasti. Tas ir stāvoklis, kas pazīstams kā “kaheksija”(1).
Šie faktori daudziem slimniekiem (no 30% līdz 80%(2)) audzēja attīstības gaitā kopš diagnozes noteikšanas un ārstēšanas procesā līdz pat atveseļošanās brīdim izraisa ķermeņa masas zudumu. Tas ir saistīts ar lielāku komplikāciju risku, ātrāku slimības progresēšanu, ārstēšanas aizkavēšanu un var pat novest pie suboptimālas ārstēšanas (kas savukārt var ietekmēt dzīvildzes rādītājus). Turklāt šim ķermeņa masas zudumam var būt būtiska un negatīva ietekme uz slimnieka veselību (3-5). Ir svarīgi, lai onkoloģijas slimnieki izprastu ķermeņa masas zuduma sekas un būtu saņēmuši nepieciešamo informāciju par uzturu. Tas viņiem palīdzētu atgūt un/vai uzturēt veselīgu ķermeņa masu.
Vai ir nepieciešams speciāls uzturs onkoloģiskas slimības (ļāundabīga audzēja) gadījumā?
Kaut arī nepastāv īpaši pārtikas produkti, kas palīdz cīņā pret ļaundabīgu audzēju (“pretaudzēja pārtikas produkti”), ir dažas īpašas uzturvielas. Tās ir svarīgi uzņemt pietiekamā daudzumā, lai sniegtu atbalstu organismam slimības ārstēšanas laikā. Vadlīnijas liecina, ka onkoloģijas slimniekiem vajadzētu uzņemt divreiz vairāk olbaltumvielu nekā veseliem cilvēkiem, lai atjaunotu muskuļu spēku(6). Svarīga ir arī enerģija, kas tiek iegūta kaloriju veidā(6). Onkoloģijas slimniekiem ir nepieciešams uzņemt arī pietiekamu daudzumu mikroelementu – vitamīnu un minerālvielu, kas ir galvenie normālai organisma darbībai nepieciešamie elementi. Onkoloģijas slimniekiem bieži tiek konstatēts D vitamīna deficīts(7;8). Cilvēki, ja viņiem ir slikta pašsajūta, mēdz ēst mazāk. Audzēja un tā ārstēšanas seku dēļ var rasties grūtības uzņemt pietiekamu daudzumu nepieciešamo uzturvielu tikai ar ikdienas uzturu, lai organisms būtu pietiekami stiprs. Šādā gadījumā veselības aprūpes speciālisti (ārstējošais ārsts, ģimenes ārsts, dietologs vai uztura speciālists) var ieteikt lietot medicīnisko papilduzturu.
Kas ir medicīniskais papilduzturs?
Medicīniskais papilduzturs ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika (dzērienu vai pulvera veidā), kas palīdz cilvēkiem ar slimības izraisītu malnutrīciju (nepietiekamu spēju uzņemt uzturu) apmierināt viņu uztura vajadzības. Medicīniskais papilduzturs (īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika) ir jālieto kvalificēta veselības aprūpes speciālista uzraudzībā.
Tas ir paredzēts, lai palīdzētu palielināt uzņemtā uztura daudzumu, un jālieto papildus tam, ko slimnieks spēj ēst un dzert, nevis lai aizstātu parastos ēdienus un dzērienus. Medicīniskais papilduzturs ir pieejams ar dažādām garšām un dažādos veidos, kā arī ar dažādu uzturvielu sastāvu. Tas nozīmē, ka onkoloģijas slimnieki var lietot medicīnisko papilduzturu, kas pielāgots ne tikai viņu īpašajām uztura vajadzībām, bet arī garšas sajūtas un cita veida vēlmēm.
Ja slimnieks vispār nespēj ēst, medicīnisko papilduzturu piemērotā devā var izmantot kā vienīgo uztura avotu. Tie satur visas uzturvielas, kas nepieciešamas organisma funkciju nodrošināšanai. Medicīnisko uzturu – eneterālā uztura maisījumus – var arī caur zondi ievadīt kuņģī (enterāli) tiem pacientiem, kuri nevar uzņemt pārtiku un dzērienus caur muti (perorāli).
Kādi medicīniskā papilduztura veidi ir pieejami?
Veselības aprūpes speciālista ieteiktā medicīniskā uztura režīma ievērošana ir svarīga, lai slimnieks pilnībā varētu izjust uztura atbalsta priekšrocības. Šim nolūkam ir daudz dažādu garšu un medicīniskā papilduztura veidu, lai slimnieki varētu izvēlēties tos, kas viņiem visvairāk garšo. Kā arī mainīt uztura veidu tā, lai izvairītos no vienveidības.
- Piena kokteiļu tipa dzērieni ir pieejami 200 ml vai 125 ml pudelē. Šie dzērieni ir pilnvērtīgi uzturvērtības ziņā, satur daudz olbaltumvielu, un tiem ir augsta enerģētiskā vērtība. Ir pieejami arī veidi, kuros ir augsts šķiedrvielu saturs.
- Dzeramā jogurta tipa uzturs. Līdzīgi piena kokteiļu tipa uzturam tas ir uzturvērtības ziņā pilnvērtīgs, nodrošinot tiem lielisku alternatīvu. Tie ir pieejami ar augstu olbaltumvielu un enerģijas saturu. Jāatzīmē gan, ka šajos dzērienos būs mazāks olbaltumvielu saturs uz 100 ml produkta salīdzinājumā ar piena kokteiļu tipa dzērieniem.
- Sulas tipa dzērieniem parasti ir augsta enerģētiskā vērtība, un tas ir pieejams 200 ml pudelē, piedāvājot alternatīvu cilvēkiem, kuri dod priekšroku augļu sulas garšai. Jāatzīmē gan, ka šajos dzērienos būs mazāks olbaltumvielu saturs uz 100 ml produkta salīdzinājumā ar piena kokteiļu vai jogurta tipa dzērieniem.
- Pulverveida medicīniskais uzturs ir labs enerģijas avots, un to var sajaukt ar pienu, lai pagatavotu piena kokteili, un, tā kā tas nav aromatizēts, šo uzturu var pievienot citiem ēdieniem un dzērieniem, lai palielinātu to uzturvērtību.
Medicīniskais papilduzturs: klīniski pierādīts, ka tas palīdz onkoloģijas (ļaundabīga audzēja) slimniekiem apmierināt viņu uztura vajadzības
Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka ikdienas uztura papildināšana ar medicīniskā papilduztura produktiem, palīdz onkoloģijas slimniekiem vairākos veidos, piemēram:
- uzlabojot uztura uzņemšanu un tādējādi samazinot ķermeņa masas zudumu (8-10);
- samazinot ar ārstēšanu saistītās komplikācijas (8;10;11);
- pagarinot paredzamo dzīves ilgumu (12);
- samazinot slimnīcā pavadīto laiku (11;13);
- uzlabojot dzīves kvalitāti (9).
Medicīniskais papilduzturs: cik daudz un cik ilgi?
Katrs slimnieks ir atšķirīgs, un viņam ir dažādas uztura vajadzības atkarībā no ķermeņa masas zuduma intensitātes un/vai audzēja izraisītas kaheksijas. Medicīniskā uztura receptes vai ieteikumi bieži paredz lietot no 1 līdz 3 pudelītēm dienā, bet tas var mainīties atkarībā no slimnieka vajadzībām.
Ir arī svarīgi saprast, ka medicīniskais papilduzturs nenodrošina rezultātu vienas nakts laikā, – ir vajadzīgs laiks, lai atjaunotu spēkus, kas zaudēti audzēja ietekmē. Veselības aprūpes speciālistam(onkologam, ģimenes ārstam, dietologam vai uztura speciālistam), kurš uzrauga onkoloģijas slimnieka uztura vajadzības, vajadzētu rekomendēt, cik ilgi un cik daudz slimniekam ir nepieciešams lietot medicīnisko papilduzturu. To var būt nepieciešams lietot no dažām nedēļām līdz dažiem mēnešiem vai ilgāk. Ir svarīgi, lai pacienti pirms medicīniskā papilduztura lietošanas pārtraukšanas pārrunātu to ar savu veselības aprūpes speciālistu.