Fiziskās izmaiņas

onkoloģiskie pacienti

Ķermeņa masas zudums ir viena no visbiežāk sastopamajām blakusparādībām onkoloģiskas saslimšanas gadījumā ar ko saskaras onkoloģiskie pacienti. Tieši tādēļ, kā nekad iepriekš, ir svarīgi pareizi ēst, lai saglabātu ķermeņa masu. Jebkādas ķermeņa masas izmaiņas kopš vēža diagnosticēšanas varētu ietekmēt Jums parakstītā medikamenta devu vai pat aizkavēt terapiju.

Kādēļ es zaudēju ķermeņa masu?

Vēzis un tā terapija (piemēram, ķīmijterapija, radioterapija vai ķirurģiskās manipulācijas) var ietekmēt to, kādus pārtikas produktus Jūs varēsiet ieēst. Kā arī to, kādā apmērā Jūsu organisms uzsūks un izmantos ar ēdienu uzņemtās uzturvielas. Jums var negribēties ēst vai dzert apetītes trūkuma dēļ vai arī tāpēc, ka mutē ir izveidojušās čūlas, Jums ir sausa mute, aizcietējumi, caureja, slikta dūša, vemšana, ir mainījusies garšas sajūta vai jūtat sāpes.

Diezgan ierasti onkoloģiskie pacienti zaudē ķermeņa masu, to nemaz nevēloties un neapzinoties (neplānots ķermeņa masas zudums). Šāds ķermeņa masas zudums bieži kalpo par trauksmes signālu, liekot cilvēkam steidzami vērsties pie ārsta, kurš tad arī veic izmeklējumus un diagnosticē vēzi.

Kādēļ ķermeņa masas zudumu nedrīkst atstāt bez ievērības?

Ķermeņa masas zudums mēdz būt arī laba lieta, jo īpaši tad, ja cilvēks visu mūžu ir centies to kontrolēt. Taču svarīgi ir zināt to, ka netīšs ķermeņa masas zudums vai arī auguma garumam neatbilstoša ķermeņa masa (zems ķermeņa masas indekss jeb ĶMI) var ietekmēt gan Jūsu terapijas, gan arī atveseļošanās gaitu. Tas attiecas arī uz cilvēkiem, kuriem bija vai ir liekais svars.

Ar ķermeņa masu mēra cilvēka svaru. Mūsu ķermenis dažādā daudzumā sastāv no taukiem, kauliem, muskuļiem un ūdens; to sauc par ķermeņa uzbūvi.

Ķermeņa masas zudums var nozīmēt tauku zudumu. Bet var arī muskuļu zudumu, un tieši to bieži novēro onkoloģiskie pacienti saslimšanas gadījumā.

Muskuļi ļauj mums kustēties. Muskuļu masas zudums var ietekmēt to, cik stiprs(-a) Jūs jutīsities un ko vispār spēsiet fiziski paveikt dienas laikā, piemēram, vai spēsiet izkāpt no gultas, doties pastaigā, stāvēt, gatavojot ēdienu. Ja cilvēks nevar uzņemt vai neuzņem pietiekami daudz olbaltumvielu, organisms sāk noārdīt muskuļus, lai tiktu pie olbaltumvielu struktūrelementiem (aminoskābēm), kas ir tam nepieciešami, lai veidotu šūnas citiem organismā notiekošajiem procesiem, piemēram, dziedētu brūces vai cīnītos ar infekciju. Tas vēl vairāk var pastiprināt muskuļu masas zudumu (muskuļu masas funkcionālu izsīkumu).

Iekaisums ir viens no veidiem, kā mūsu organisms cīnās ar infekcijām un slimībām. Tas notiek tad, kad imūnsistēma atklāj ķermenī kaut ko tam kaitīgu, piemēram, baktērijas vai bojātas šūnas. Tas var ietekmēt veidu, kādā cilvēka organisms izmanto uzturvielas. Šāda reakcija var raisīt cilvēkā lielu nogurumu (nespēku), izraisīt apetītes, ķermeņa masas un muskuļu masas zudumu.

Pietiekama ķermeņa masa var palīdzēt labāk panest terapiju

Tas ir tādēļ, ka Jums optimāla ķīmijterapijas deva tiek noteikta, pamatojoties uz Jūsu ķermeņa masas un auguma rādītājiem. Jebkādas kopš vēža diagnosticēšanas notikušās ķermeņa masas izmaiņas varētu ietekmēt Jums parakstītā medikamenta devu vai pat aizkavēt terapiju. Uzņemot atbilstošu uzturu, Jūs varat mazināt muskuļu masas zudumu, kas ļaus Jūsu organismam labāk panest terapiju. Tas ļaus Jūsu organismam labāk panest terapiju.

Ko darīt, ja konstatēts ķermeņa masas zudums?

Par jebkurām ar ēšanu, dzeršanu vai ķermeņa masas zudumu saistītām problēmām konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu. Dažus traucējošus simptomus, kas ir saistīti ar ēdiena un dzēriena uzņemšanu, var novērst ar medikamentu palīdzību, citus – ar uztura režīma korekciju, vēl citus –, kombinējot abus iepriekš minētos.

Un atcerieties: Jūs sagaida arī smagākas dienas, piemēram tad, kad nogurums būs ļoti liels, jo īpaši nedēļā pēc ķīmijterapijas. Atveriet lapu “Palīdzība“, lai uzzinātu, kā varat sev palīdzēt, ja ir mainījusies Jūsu garšas sajūta, Jūs moka nelabums un citas problēmas, kuras neļauj uzņemt uzturu un šķidrumu Jums nepieciešamajā daudzumā.

Jūsu veselības aprūpes komandai vajadzētu ņemt vērā, ka Jums nozīmētā vēža terapija var ietekmēt Jūsu spēju uzņemt ēdienu un dzērienu. Speciālisti var palīdzēt Jums jau laikus prognozēt jebkuru simptomu vai slikto dienu iestāšanos, sagatavot tiem, informējot arī par to iespējamo ilgumu. Tā kā vēža terapija bieži vien ir ilga un sarežģīta, pilnīgi normāli būtu vērsties pie uztura speciālista, kurš ar Jums kopā izstrādātu individualizētu uztura plānu. Tas varētu palīdzēt Jums tikt galā ar apgrūtinošiem simptomiem un citiem traucējošiem faktoriem, ja tādi radīsies.