Operācija un uzturs

onkoloģiskas slimības

Ārstējot onkoloģisku slimību ķirurģiski, tiek izņemts audzējs un apkārtējie audi, kuros var būt audzēja šūnas. Dažkārt, lai novērstu audzēja izplatīšanos, tiek izgriezti arī veselie audi.
 
Operācija kā viena no ārstēšanas metodēm ir atkarīga no:

  • audzēja veida,
  • tā atrašanās vietas,
  • audzēja šūnu atrašanās citos orgānos, ne tikai primārā audzēja atrašanās vietā, tā sauktās audzēja metastāzes.

Ne vienmēr iespējams veikt operāciju. Tomēr vairāk nekā pusei onkoloģisko slimnieku audzējs tiek operēts, pēc tam tiek piemērotas citas ārstēšanas metodes, kā radioterapija vai ķīmijterapija.

Operācijas un uztura terapija

Tā kā ar nepietiekamu uzturu un operāciju saistīti nopietni riski, visiem pacientiem ieteicams veikt uztura stāvokļa izvērtēšanu pirms tiek veikta ķirurģiska operācija. Pacientiem, kuri nav saņēmuši pilnvērtīgu uzturu, jāizvērtē iespējas saņemt uztura terapiju perioperatīvajā periodā. Jāizlemj, vai uztura atbalstu izmantot šādos 3 posmos:

  • pirmsoperācijas,
  • perioperatīvajā,
  • pēcoperācijas.

Pirmsoperācijas un perioperatīvais periods

Daudzu ļaundabīgo audzēju gadījumā, nosakot diagnozi un pieņemot lēmumu par operāciju, pacientam jau ir pirmās nepietiekama uztura pazīmes, galvenokārt svara zudums. Tā iemesls galvenokārt ir pārāk maza, organisma prasībām neatbilstoša pārtikas daudzuma uzņemšana. Tādēļ ir tik svarīgi uzsākt uztura terapiju pēc iespējas agrāk, lai nodrošinātu pacientam pietiekamu enerģijas un olbaltumvielu daudzumu. Uzsākt savlaicīgu uztura terapiju pirms operācijas ir īpaši svarīgi pacientiem, kuriem audzējs lokalizēts galvas, kakla, kuņģa un zarnu apvidū, tieši viņi ir visneaizsargātākie pret nepietiekamu uzturu un vēža kaheksiju. Uzsākot uztura terapiju pirmsoperācijas periodā, pacienti var tikt pienācīgi sagatavoti operācijai un tādējādi var novērst viņu uztures stāvokļa pasliktināšanos pēc operācijas.

Pēcoperācijas periods

Pēcoperācijas periodā galvenais ārstēšanas mērķis ir atjaunot normālu pacienta organisma darbību, kā arī samazināt komplikācijas. Šajā laikā organiskam nepieciešams daudz vairāk barības vielu, īpaši olbaltumvielu, kurām ir svarīga loma brūču dzīšanā un organisma reģenerācijā. Pacienti nelabprāt ēd, tādēļ šajā laikā ir svarīgi regulāri uzraudzīt pacienta uztures stāvokli un nepieciešamības gadījumā ieviest uztura terapiju. Šajā periodā ļoti noderīgi ir dzeramie ārstnieciskā papilduztura preparāti, īpaši tiem pacientiem, kuriem ar tradicionālo ēdienu tikai daļēji tiek nosegtas enerģijas vajadzības.

Atbilstošs uztura stāvoklis samazina pēcoperācijas komplikācijas risku, tostarp:

  • veicina pēcoperācijas brūču sadzīšanu,
  • samazina pēcoperācijas komplikāciju risku,
  • samazina vielmaiņas komplikāciju rašanās risku,
  • saīsina laiku, kas jāpavada slimnīcā.

Uztura atbalsts ir nepieciešams arī pacientiem, kuriem audzēja likvidēšanas nolūkā ir izņemti orgāni (vai to daļas), kas atbild par pārtikas uzņemšanu, gremošanu vai uzsūkšanos. Ja operācija veikta galvas vai kakla apvidū, pacientam bieži vien ir košļāšanas un rīšanas problēmas. Savukārt pacientiem, kuriem operēti gremošanas sistēmas orgāni, bieži parādās gremošanas un barības vielu uzsūkšanās traucējumi. Uztura terapija ir paredzēta, lai nodrošinātu organismam atbilstošu nepieciešamo uzturvielu daudzumu.

Lai uzraudzītu onkoloģisko pacientu uztura veidu — regulāri aizpildiet anketu Organisma uztures stāvokļa novērtējums onkoloģisko saslimšanu gadījumā, kuru var lejupielādēt šeit: anketa PDF. Aptauja ir pieejama arī tiešsaistē: anketa.nutriciaoncology.lv

Noskaties arī mūsu vebināru “Es zaudēju svaru onkoloģiskas slimības laikā – kad jāsāk uztraukties?