Vēža un tā terapijas laikā pacientiem ļoti bieži ir novērojama samazināta apetīte un ķermeņa masas zudums. Iespējams, profesionālas konsultācijas saņemšanai ārsts Jūs nosūtīs pie uztura speciālista. Uztura speciālista uzdevums būs noskaidrot problēmas cēloni un sniegtu tieši Jums nepieciešamo informāciju uztura un ķermeņa masas problēmu atrisināšanai. Viņš palīdzēs Jums izstrādāt atbilstošu plānu un informēs par to, kad un kur varēsiet saņemt papildu palīdzību. Ja izmaiņas ierastajā uzturā Jums īsti nepalīdzēs, iespējams, ieteiks Jums kādu medicīniska papilduztura produktu.
Kas ir medicīniskais papilduzturs?
Medicīniskais papilduzturs ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika uztura režīma kontrolei slimības izraisītas malnutricījas (nepietiekamas uztura uzņemšanas) gadījumā. Tie piegādā organismam papildu uzturvielas, piemēram, olbaltumvielas, vitamīnus, minerālvielas, kā arī dod papildu enerģiju. Tie ir pieejami ar visdažādākajām garšām un dažādos veidos, tostarp kā piena kokteiļi, sulas, jogurti vai arī pulveri.
Kādas medicīniskā papilduztura uztura devas man ir nepieciešamas?
Medicīniskais papilduzturs ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika cilvēkiem, kuriem ir slimības izraisīta malnutrīcija (nepietiekama uztura uzņemšana) vai pastāv tās rašanās risks. Tos drīkst lietot tikai pēc ārsta ieteikuma un tā uzraudzībā . Ja medicīnisko papilduzturu Jums ir rekomendējis Jūsu ārsts vai cits veselības aprūpes speciālists, viņš arī noteiks Jums nepieciešamo dienas devu. Cilvēki atšķiras, un atšķiras arī viņu ar uzturu saistītās vajadzības. Parasti ārsts kā dienas devu rekomendē 1 līdz 3 medicīniskā papilduztura pudelītes, taču atkarībā no konkrētā cilvēka vajadzībām ir iespējami arī citi varianti. Informējiet savu veselības aprūpes speciālistu, ja lietojat citus uztura bagātinātājus, piemēram, vitamīnus vai minerālvielas saturošus preparātus, jo arī medicīniskais papilduzturs satur vitamīnus un minerālvielas.
Ja rekomendētā medicīniskā papilduztura lietošana sagādā Jums grūtības vai nespējat uzņemt visu Jums parakstīto vai ieteikto devu, konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu, jo medicīniskā papilduztura produkti ir pieejami ar visdažādākajām garšām un dažādos veidos. Veselības aprūpes speciālists varētu ieteikt Jums vairāk piemērotu medicīniskā papilduztura alternatīvu.
Kad man būtu jālieto medicīnisko papilduzturu?
Medicīniskā papilduztura produkti ir izstrādāti, lai palīdzētu pacientiem, kuriem ir slimības izraisīta malnutrīcija (nepietiekama uztura uzņemšana) vai pastāv tās rašanās risks. Tie ļauj uzņemt lielāku uzturvielu daudzumu, tādēļ tiedrīzāk būtu jālieto kā papildinājums parastiem ēdieniem un dzērieniem, nevis to vietā.
Lielākā daļa cilvēku, kas cieš no slimības izraisītas malnutrīcijas (nepietiekamas uztura uzņemšanas) lieto medicīnisko papilduzturu, tad kadnevar apēst neko citu. Dariet tā, kā uzskatāt par pareizu Jūsu gadījumā un kā Jums ir ieteicis Jūsu ārsts
- Pamēģiniet lietot medicīnisko papilduzturu kā uzkodas starp ēdienreizēm, rītos vai vakaros pirms gulētiešanas.
- Varat medicīnisko papilduzturu lietot arī mazās porcijās regulāri dienas laikā (piemēram, 30–40ml vienā reizē). Lai pareizi uzglabātu medicīnisko papilduzturu, ievērojiet marķēumā norādītās instrukcijas.
Vai ir arī kādi noderīgi padomi, kas palīdzētu pareizi lietot man rekomendēto medicīnisko papilduzturu?
- Jūs varat pievienot medicīnisko papilduzturu savās iecienītākajās receptēs vai arī pagatavot no tiem smūtijus. Recepšu grāmatu varat apskatīt Recepšu grāmata.
- Ja Jums ir mainījusies garšas sajūta, dzeriet tos atvēsinātus, bet ja mutē ir čūlas, sasaldējiet tos un pagatavojiet augļu ledu.
- Ir pieejamas arī neitrālas garšas, kuras var pievienot zupām vai pudiņiem, lai saņemtu papildu enerģiju un uzturvielas.
Jautājies savam ārstam vai uztura speciālistam Nutridrink Protein produkta paraudziņus.
Ja Jums ir nepieciešams atbalsts produktu saņemšanai bez maksas, sazinieties ar Nutricia infolinija@danone.com
Cik ilgi man būs jālieto medicīniskais papilduzturs?
Medicīniskā papilduztura produkti ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika cilvēkiem, kuriem ir slimības izraisīta malnutrīcija (nepietiekama uztura uzņemšana) vai pastāv tās rašanās risks. Tos drīkst lietot tikai pēc ārsta ieteikuma un tā uzraudzībā. Ja medicīniskā papilduztura produktus Jums ir rekomendējis Jūsu ārsts, uztura speciālists vai cits veselības aprūpes speciālists, konsultējieties ar viņu par šī produkta lietošanas ilgumu.
Cilvēki atšķiras, un atšķiras arī viņu ar uzturu saistītās vajadzības. Iespējams, Jums būs jālieto medicīniskais papilduzturs tik ilgi, līdz būs uzlabojusies apetīte un Jūs spēsiet uzņemt visas organismam nepieciešamās uzturvielas ar parastu ēdienu un dzērieniem. Cilvēkiem, kuri vispār nespēj ieēst, medicīnsikais papilduzturs, ja tas lietots pietiekamā daudzumā, var kļūt par vienīgo uztura avotu, jo daudzos medicīniskā papilduztura produktos ir visas nepieciešamās uzturvielas.
Pirms pārstājat lietot medicīnisko papilduzturu, apspriediet to ar savu veselības aprūpes speciālistu. Ja rekomendētā medicīniskā papilduztura lietošana sagādā Jums grūtības vai ja Jūs nespējat uzņemt pilnu Jums ieteikto produkta devu, konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu, jo ir pieejams plašs medicīniskā papilduztura produktu klāsts. Iespējams, veselības aprūpes speciālists ieteiks Jums piemērotākas garšas vai veida produktu.
Kāda veida medicīniskie papilduztura produkti ir pieejami?
Ir pieejami dažādu veidu un garšu medicīniskā papilduztura produkti. Ņemot vērā to daudzveidību, veselības aprūpes speciālists palīdzēs izvēlēties Jums vispiemērotāko produktu.
Medicīniskais papilduzturs piena kokteiļa veidā ir pieejami 200 ml vai 125 ml (kompaktās) pudelītēs. Šie produkti satur daudz enerģijas (piemēram, Nutridrink) un olbaltumvielu (piemēram, Nutridrink Protein), daži no tiem arī šķiedrvielas (piemēram, Nutridrink MF (Multifibre)).
Medicīniskais papilduzturs dzeramā jogurta veidā ir piena kokteiļu alternatīva. Tie ir ar lielu enerģijas daudzumu, gatavi lietošanai produkti 200 ml pudelītēs (piemēram, Nutridrink Yoghurt style).
Medicīniskais papilduzturs ar augstu enerģētisko vērtību sulas veidā 200 ml pudelītēs būs piemērots cilvēkiem, kuriem vairāk patīk augļu sulu garšas, un tie būs arī labi pārejai no pienu saturošiem produktiem (piemēram, Nutridrink Juice style).
Pulverveida medicīniskais papilduzturs nodrošina lielu enerģijas devu un tos var jaukt ar pienu, gatavojot piena kokteili, vai pievienot ēdieniem un dzērieniem, lai palielinātu uzturvielu daudzumu tajos (piemēram, Protifar).
Moduļveida medicīniskā papilduztura pulveri vai šķidrumi, kas izstrādāti kādas konkrētas uzturvielas, piemēram, olbaltumvielu vai enerģiju nodrošinošu vielu, papildināšanai. Tos var pievienot ēdieniem un dzērieniem, kaut gan daži no tiem jau ir lietošanai uzturā gatavi dzērieni, piemēram, Fantomalt un Calogen.
Neatkarīgi no tā, kādu medicīniskā papilduztura veidu Jums ieteiks Jūsu veselības aprūpes speciālists, ir pieejams daudzveidīgs garšu klāsts, piemēram, vaniļas, šokolādes, moka kafijas, neitrāla garša, vai arī kāda no daudzajām augļu garšām: zemeņu, persiku-mango, tropisko augļu un apelsīnu. Visi medicīniskā papilduztura produkti ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika, un tos drīkst lietot tikai pēc ārsta ieteikuma un tā uzraudzībā.
Kā es zināšanu, vai medicīniskais papilduzturs man palīdz?
Jūsu ārsts vai cits veselības aprūpes speciālists izstāstīs, kādas pazīmes liecina par to, ka medicīniskais uzturs Jums palīdz.
Medicīniskā papilduztura produkti ir izstrādāti ar īpašu mērķi kompensēt uzturvielu nepietiekamību, ko izraisījusi ar slimību saistīta malnutrīcija (nepietiekam uztura uzņemšana). Tie piegādā papildu uzturvielas, piemēram, olbaltumvielas, vitamīnus, minerālvielas, kā arī dod papildu enerģiju. Uzņemot vairāk uzturvielu, tai skaitā tas, kas dod enerģiju, Jūs, iespējams, konstatēsiet, ka medicīniskā papilduztura produkti labvēlīgi ietekmē jūsu ķermeņa masu un/vai to, ka to dotā enerģija uzlabo Jūsu pašsajūtu, ļaujot veikt ierastās aktivitātes.
Dažiem cilvēkiem pirms un pēc terapijas vai tās laikā uztura aspektā var būt nepieciešams papildu atbalsts, un to var sniegt, piemēram, nodrošinot medicīniskā papilduztura uzņemšanu caur zondi, ja caur muti cilvēks uzturu nevar uzņemt pietiekamā apjomā. Kopā ar savu veselības aprūpes speciālistu Jūs varat piemeklēt savām vajadzībām vispiemērotākos produktus.
Ja cita medicīniskā stāvokļa, piemēram, sirds slimības, cukura diabēta, nieru mazspējas, kolostomijas vai ileostomijas dēļ, Jums jau ir ieteikta speciāla diēta, šajā tīmekļa vietnē redzamā informācija, iespējams, uz Jums neattiecas. Lai ieviestu savā uzturā veselībai nekaitīgas izmaiņas, konsultējieties ar savu ārstu vai dietologu. Šajā tīmekļa vietnē redzamā informācija neaizstāj Jūsu veselības aprūpes speciālista sniegto informāciju.