(No 30% līdz 80% slimnieku kādā brīdī onkoloģiskas slimības laikā var zaudēt ķermeņa masu atkarībā no audzēja atrašanās vietas(1). Satraucoši ir tas, ka malnutrīcija (nepietiekama uztura uzņemšana) tiek uzskatīta par iemeslu 20% līdz 40% no visiem ar onkoloģisku slimību saistītajiem nāves gadījumiem (3).
Kāpēc onkoloģiskas slimības (ļaundabīga audzēja) gadījumā tiek zaudēta ķermeņa masa?
Ir daudz iemeslu, kāpēc onkoloģijas slimnieki zaudē ķermeņa masu. Neizskaidrojams ķermeņa masas zudums pirms diagnozes noteikšanas var būt agrīna pazīme, ka kaut kas nav kārtībā. Jo īpaši audzēja, kas ietekmē plaušas, aizkuņģa dziedzeri, kuņģi vai barības vadu, gadījumā(4). Tas notiek tādēļ, ka organisms izdala vielas – citokīnus, kas palīdz cīnīties ar šo slimību. Bet tiem ir arī nelabvēlīga blakusparādība – rodas ķermeņa masas un muskuļu, kā arī apetītes zudums(5).
Pirms ārstēšanas un īpaši ārstēšanas (piemēram, ķīmijterapijas, staru terapijas) laikā cilvēkam var nebūt vēlēšanās ēst vai dzert. Tas var būt apetītes trūkuma vai mutes čūlu, sausas mutes, aizcietējumu, caurejas, sliktas dūšas, vemšanas, garšas izmaiņu vai sāpju dēļ. Ārstēšana var arī negatīvi ietekmēt to, cik labi organisms uzsūc un izmanto uzturvielas, ko tas iegūst no pārtikas(5). Turklāt tas vēl vairāk palielina ķermeņa masas zudumu.
Neskatoties uz to, ka ķermeņa masas samazināšanās onkoloģijas slimību gadījumā ir izplatīta parādība. Mazāka uztura daudzuma gadījumā organisms var nesaņemt nepieciešamo enerģiju, olbaltumvielas un citas uzturvielas laikā, kad tam jābūt ļoti spēcīgam, lai izturētu ārstēšanas procesu. Tāpēc to nevajadzētu ignorēt.
Kas ir onkoloģijas (ļaundabīga audzēja) izraisīta kaheksija?
Ķermeņa masas zudumu dažreiz slimnieki uztver kā pozitīvu faktoru, jo īpaši tie, kuriem vienmēr ir bijušas problēmas ar lieko ķermeņa masu un tā kontroli. Taču onkoloģiskas slimības ārstēšanas laiks tam nav īstais brīdis. Tas ir tāpēc, ka, ļaundabīga audzēja pacientiem, zaudējot ķermeņa masu, galvenokārt tiek zaudēti spēcīgie, aizsargājošie skeleta muskuļu audi. Tie ir nepieciešami, lai palīdzētu cīņā pret slimību, nevis taukaudi (6). Šis skeleta muskuļu audu (jeb “liesā ķermeņa masa”) zudums ir pazīstams kā kaheksija (6). Kaheksija var izraisīt garīgu un fizisku nogurumu. Bet, vēl svarīgāk, var pazemināt pacienta toleranci pret ārstēšanu, kas varētu negatīvi ietekmēt dzīvildzes izredzes (1,6).
Kā slimnieka ķermeņa masas indekss ietekmē ārstēšanas panākumus?
Optimālā ķīmijterapijas deva slimniekam, cita starpā, tiek pamatota ar ķermeņa masu un auguma garumu, kas pazīstams arī kā ķermeņa masas indekss (ĶMI). Jebkurām izmaiņām slimnieka ķermeņa masā, sākot no pirmās diagnosticēšanas, var būt tieša un negatīva ietekme. Slimnieks, iespējams, vairs nespēj panest pilnu zāļu devu, bet smagākos gadījumos ievērojams ĶMI samazinājums var pilnībā aizkavēt ārstēšanu(7-9). Saņemot pietiekamu uzturvielu daudzumu, slimniekiem var palīdzēt samazināt papildu skeleta muskuļu masas zuduma risku nākotnē. Nodrošinot arī organismam iespēju panest optimālo ārstēšanas devu.
Kādas uzturvielas ir svarīgākās onkoloģiskas slimības (ļaundabīga audzēja) gadījumā?
Uztura terapijas mērķis ir panākt pareizo uzturvielu līdzsvaru, kas pacienta organismam ir nepieciešams, lai tas pienācīgi funkcionētu, tiktu galā ar ārstēšanu un paliktu pēc iespējas aktīvāks. Tomēr onkoloģiskas slimības gadījumā īpaši svarīgas ir šādas uzturvielas:
- olbaltumvielas: svarīgas ķermeņa šūnu veidošanai un atjaunošanai; pietiekams daudzums olbaltumvielu ir svarīgs onkoloģijas pacientiem, kuri vēlas saglabāt vai atgūt lieso ķermeņa masu. Starptautiskās vadlīnijās ieteikts onkoloģijas pacientiem uzņemt gandrīz divreiz lielāku olbaltumvielu daudzumu, nekā tas ir nepieciešams veselam cilvēkam (>1 g olbaltumvielu uz kg ķermeņa masas un labāk 1,5 g uz kg salīdzinājumā ar 0,75 g uz kg ķermeņa masas, kas nepieciešami veselajiem cilvēkiem)(10);
- omega-3 polinepiesātinātās taukskābes: šīs uzturvielas ar pretiekaisuma īpašībām var palīdzēt stabilizēt vai uzlabot apetīti, ēdiena uzņemšanu, lieso ķermeņa masu un ķermeņa masu (10);
- mikroelementi – vitamīni un minerālvielas: onkoloģijas slimniekiem bieži novērots mikroelementu deficīts gan samazināta uztura uzņemšanas, gan dažu ārstēšanas veidu agresīvās būtības dēļ (11, 12);
- šķiedrvielas: būtiskas sabalansētam uzturam; onkoloģijas slimnieki var gūt labumu no atbilstošas kvalitātes šķiedrvielu pietiekamā daudzumā lietošanas, lai uzlabotu vēdera izejas konsistenci, jo īpaši slimniekiem, kuriem ir caureja kā staru vai ķīmijterapijas izraisīta blakusparādība (13).
Ko darīt, ja Jums ir ēšanas vai ķermeņa masas zuduma problēmas?
Ja onkoloģijas slimniekam ir uztura un šķidruma uzņemšanas problēmas, viņš bez nolūka ir zaudējis ķermeņa masu vai ir noraizējies par savu uzturu, par to ir jārunā ar savu veselības aprūpes speciālistu. Ir svarīgi atcerēties, ka slimniekam nav jāgaida, kamēr kāds pajautās par šīm problēmām. Ir pareizi pašam uzsākt sarunu ar onkologu vai citu veselības aprūpes speciālistu.
Medicīniskais papilduzturs ir svarīgs, lai organisms būtu spēcīgs
Ja slimniekam pēc veselības aprūpes speciālista ieteikumiem par uzturu joprojām ir uztura vai šķidruma uzņemšanas vai ķermeņa masas saglabāšanas problēmas, veselības aprūpes speciālists slimniekam var ieteikt uzsākt lietot medicīnisko papilduzturu. Medicīniskais papilduzturs ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika (dzērienu vai pulvera veidā). Tas palīdz cilvēkiem ar slimības izraisītu malnutrīciju (nepietiekamu spēju uzņemt uzturu) apmierināt viņu uztura vajadzības, nodrošinot nepieciešamo papildu enerģiju, olbaltumvielas, vitamīnus un minerālvielas. Šo pārtiku ir jālieto tikai pēc veselības aprūpes speciālista ieteikuma un tā uzraudzībā.
Ir klīniski pierādīts, ka medicīniskais papilduzturs, jo īpaši, ja tas tiek lietots pacientiem audzēja attīstības sākumstadijā, samazina ķermeņa masas zudumu. Tas ir svarīgi onkoloģijas terapijas turpināšanai un ir saistīts ar labākiem ārstēšanas iznākumiem.(14)
Medicīniskais papilduzturs ir pieejams ar dažādām garšām un dažādos veidos, tostarp piena kokteiļu, sulas tipa, jogurta tipa, un pulveru veidā.