Kāpēc dzīves pirmās 1000 dienas ir tik svarīgas?

Pirmās 1000 dienas, sākot no grūtniecības līdz bērna 2. dzimšanas dienai, piedāvā unikālu iespēju ietekmēt cilvēka veselību ilgtermiņā. Labam uzturam un veselīgu paradumu izveidei ir ļoti liela nozīme šajā ārkārtīgi svarīgajā periodā. Pareiza uztura nodrošināšana pirmajās 1000 dienās var ļoti ietekmēt bērna nākotni. Tādējādi katru gadu var tikt glābtas miljoniem dzīvību visā pasaulē, samazinot tādas veselības problēmas kā aptaukošanās, alerģijas, diabēts un diskomforta sajūta vēderā. 

Brīnumainais mātes piens

Mātes piens ir oriģināls superprodukts – kompleksa viela, kas satur ideālu uzturvielu maisījumu zīdaiņa augšanai un attīstībai. Mātes piena sastāvs visu laiku mainās, pielāgojoties mazuļa uztura vajadzībām katrā viņa attīstības posmā. Pateicoties antivielām un citiem imunitāti stiprinošiem komponentiem, šis unikālais sastāvs nodrošina daudz īpašu priekšrocību mazuļa veselībai, piemēram, īslaicīgu imunitāti.

Imunitāti stiprinošās vielas var palīdzēt pasargāt zīdaiņus no daudzām infekcijas slimībām (piemēram, kuņģa-zarnu trakta un elpošanas ceļu slimībām) īpaši pirmajās dzīves nedēļās un mēnešos, kad mazuļi ir visneaizsargātākie.

Mēs atbalstām PVO globālo sabiedrības veselības aizsardzības ieteikumu, kas aicina pirmos sešus mēnešus mazuli zīdīt tikai ar krūti, kā arī turpināt zīdīšanu līdz divu gadu vecumam un ilgāk, apvienojot to ar drošu un atbilstošu piebarojuma ieviešanu.

Zīdīšanas priekšrocības

Barošana ar krūti ir zīdaiņu barošanas zelta standarts. Uzņēmumam Nutricia ir vairāk nekā 40 gadu ilga pieredze mātes piena izpētē. Mūsu apņēmīgās pētnieku grupas turpina noskaidrot zīdīšanas priekšrocības un sarežģīto mātes piena sastāvu, izmantojot mūsu modernajos pētījumu centros gūtās zinātniskās atziņas. Mēs arī sadarbojamies ar vairākām pētniecības organizācijām visā pasaulē.

Uzturs pirmajās 1000 dienās ietekmē augšanu un attīstību, kā arī liek pamatu veselībai tālākajā dzīvē [1, 2].

Zīdīšana nodrošina galvenās veselības priekšrocības zīdaiņiem gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Mātes piens, pateicoties tajā esošajām antivielām un citām imunitāti veicinošām uzturvielām, īstermiņā nodrošina zīdainim imūno aizsardzību. Savukārt ilgtermiņā, kā liecina jaunākie pierādījumi, zīdīšana varētu uzlabot bērnu vispārējo veselību, piemēram, samazinot pārmērīga svara pieauguma un aptaukošanās risku, viņiem pieaugot.

Zīdīšana sniedz arī daudz priekšrocību māmiņām. Ir pierādīts, ka tā pozitīvi ietekmē viņu veselību, samazinot krūts un olnīcu vēža, kā arī 2. tipa cukura diabēta risku.

Mēs uzskatām, ka zīdīšana nav tikai bērna nodrošināšana ar uzturvielām. Zīdīšana un mātes piens ir mūsu iedvesmas avots, turpinot attīstīt uztura jomā.

Gremošanas sistēmas veselība zīdaiņa vecumā

Sasniedzot pieaugušā vecumu, veselīgā zarnu traktā vajadzētu būt apmēram 100 triljoniem baktēriju – unikālai kopienai, kas ir pazīstama kā mikrobiota. Šai mikrobiotai ir svarīga loma zarnu darbībā, kā arī tā ir vitāli svarīga vispārējai veselībai, tostarp imūnsistēmas stiprināšanai.

Zarnu veselība ir svarīga jau no paša dzīves sākuma. Jaundzimušā gremošanas sistēmai nobriestot, tā attīsta spēju ražot enzīmus pārtikas sagremošanai, kā arī antivielas aizsardzībai. 

Veselīgai zarnu trakta un mikrobiotas attīstībai ir izšķiroša nozīme vispārējā augšanā un attīstībā, tā var mazināt gremošanas diskomfortu, kas savukārt veicina zīdaiņu un vecāku labsajūtu. Uzturam ir galvenā loma veselīgas gremošanas sistēmas attīstības sekmēšanā.

Uzturs pirmajās 1000 dienās ietekmē augšanu un attīstību, kā arī ieliek pamatu veselībai turpmākajā dzīvē [1,2].

Atsauces

  1. Hooper, et al. 2001.
  2. Godfrey, et al. 2007.