Uzturs varētu nebūt tā lieta, par kuru daudz domājat. Un šī tēma varētu nebūt primāra arī Jūsu veselības aprūpes speciālistu komandai. Ja Jums ir grūti ēst un dzert, Jūs negribot zaudējat ķermeņa masu, par uztura lomu šajā periodā jautājiet savam ārstam vai uztura speciālistam. Vēža terapijas pamatā ir jābūt kompleksai pieejai un speciālistiem ir jārisina visas Jūsu vajadzības. Tādēļ ir svarīgi atcerēties, ka nav jāgaida, līdz Jums pajautās par uzturu. Ir pilnīgi normāli uzsākt šādu sarunu pašam/ pašai.
Vai man ir jāpārskata savs uzturs?
Tiklīdz ir diagnosticēts vēzis, ikvienam onkoloģiskajam pacientam ir jāpārskata savs uzturs. Šādu pārskatīšanu mēdz dēvēt par uztura novērtēšanu. Un tā ir jāveic, neatkarīgi no tā, vai ķermeņa masa ir vai nav zaudēta. Palūdziet to veikt savam ārstam, medmāsai vai citam veselības aprūpes speciālistam.
Uztura novērtēšanā parasti ietilpst pacienta ķermeņa masas un auguma garuma noteikšana. Atbildēšana uz dažiem īsiem jautājumiem par ķermeņa masu, apetīti, ēdiena uzņemšanu un jebkuriem simptomiem, kas, iespējams, apgrūtina Jums ēdiena un dzēriena uzņemšanas procesu vai padara to mazāk baudāmu.
Uztura novērtēšana ir jāveic regulāri. Ja Jums tā kādu laiku nav veikta, palūdziet savam veselības aprūpes speciālistam to izdarīt.
Kas tālāk?
Ja uztura novērtēšanas rezultāti liecina par to, ka Jūsu gadījumā pastāv nepietiekama uztura uzņemšanas (malnutrīcijas) risks, ir jāveic uztura pilnīga izvērtēšana.
Veicot šāda veida izvērtēšanu, lielāka uzmanība, visticamāk, tiks pievērsta Jūsu ķermeņa masai, ķermeņa uzbūvei. Kā arī simptomiem, kas ietekmē to, ko un kādā daudzumā spējat apēst, to, kā vēzis ietekmē Jūsu organisma spēju uzsūkt un izmantot uzturvielas un to, ko spējat paveikt fiziski.
Tas ļaus Jūsu veselības aprūpes speciālistam izstrādāt individualizētu plānu, lai palīdzētu Jums pārvarēt vēža izraisīto ietekmi un simptomus uztura uzņemšanas aspektā, uzņemt vairāk uzturvielu un saglabāt fizisko aktivitāti.