Kāda ir ketogēnās diētas loma?

Epilepsija ir visizplatītākais neiroloģiskais traucējums, un Pasaules Veselības organizācijas aplēses liecina, ka tā ir aptuveni 1 % pasaules iedzīvotāju¹. Ketogēnā diēta gandrīz gadsimtu ir izmantota refraktoras epilepsijas (saglabājas, lietojot medikamentus) ārstēšanai. Diēta bija vēlamā epilepsijas kontroles iespēja līdz 20. gadsimta 20. gadiem, taču pēc pretepilepsijas zāļu ieviešanas tās izmantošana samazinājās. Atziņa, ka ketogēnā diēta ir iedarbīgs līdzeklis grūti ārstējamas epilepsijas gadījumā, kopš 20. gadsimta 90. gadiem ir izraisījusi jaunu interesi.

Refraktora epilepsija nozīmē, ka tikai ar zālēm nepietiek, lai kontrolētu lēkmes.  

Kā darbojas ketogēnā diēta?

Lielākā daļa pacientu ar epilepsiju labi reaģē uz pretepilepsijas zālēm2. Tiem 30–40 % pacientu, kuri nereaģē uz medikamentiem3, var ieteikt ketogēno diētu. Lai gan ketogēnās diētas mehānisms vēl nav pilnībā izprasts, tā var būt efektīvs veids lēkmju skaita samazināšanai vai pat to pilnīgai novēršanai (4–8.)

Ketogēnā diēta ir diēta ar augstu tauku un zemu ogļhidrātu saturu, kas nodrošina pietiekamu olbaltumvielu daudzumu augšanai. 

Simulējot badošanās vielmaiņu, pacients, kurš ievēro ketogēno diētu, sāks iegūt enerģiju, galvenokārt sadedzinot ar uzturu uzņemtos taukus, nevis biežāk izmantoto enerģijas avotu – glikozi9. Ketogēnajai diētai ir vairāki veidi, piemēram, bieži parakstītā „klasiskā ketogēnā diēta” un „vidējo ķēžu triglicerīdu diēta”; klīniskajos pētījumos ir labi pierādīta abu diētu efektivitāte lēkmju samazināšanā (5, 7, 8.)

Pēdējo gadu laikā ārsti ir sākuši apsvērt šo diētu kā efektīvu ārstēšanas līdzekli, kas izmantojams jau salīdzinoši agrā refraktoras epilepsijas kontroles posmā(9.)

Mūsu epilepsijas produkti

Tālāk redzamie Nutricia produkti ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēti pārtikas produkti, kas paredzēti slimību un ar tām saistīto veselības problēmu kontrolei ar uztura palīdzību, un tāpēc tie ir jālieto tikai pēc veselības aprūpes speciālista ieteikuma un tā uzraudzībā.